Programi

foto: Miloš Smoljanić

Decenije tradicije, umetnosti i kreativnosti

Galerija Kovačević na Borovoj Glavi već više od četiri decenije predstavlja jedno od najznačajnijih umetničkih središta u zapadnoj Srbiji. Utemeljena kao kulturna zadužbina, galerija se afirmisala kao prostor promišljene umetničke i obrazovne delatnosti, negujući intermedijalni pristup i otvorenost prema raznovrsnim kulturnim praksama. Tokom godina razvijani su brojni programi koji uključuju likovne kolonije, samostalne i tematske izložbe, poetske večeri, kreativne radionice za decu i odrasle, performanse, časove joge, modne prezentacije, projekcije filmova, kao i interkulturalne razmene sa međunarodnim umetnicima, studentima i predavačima. Galerija tako ostaje vitalan činilac u povezivanju umetnosti, obrazovanja i zajednice.

Programska raznovrsnost

Galerija Kovačević realizuje raznolike umetničke i edukativne sadržaje:

  • Izložbe umetnika iz oblasti slikarstva, vajarstva, fotografije i dizajna — domaćih, regionalnih i međunarodnih autora
  • Filmske projekcije i retrospektive — igranih i dokumentarnih filmova domaćih i stranih autora, sa fokusom na savremena društvena i kulturna pitanja
  • Muzički program: koncerti džeza, etno, klasične i eksperimentalne muzike
  • Poetske večeri, performansi, modne prezentacije i umetničke intervencije
  • Radionice duhovne i kreativne prakse: joga, meditacija, human dizajn i žensko rukotvorstvo
  • Programi su osmišljeni sa ciljem da integrišu umetnički izraz, zajednicu i savremene tokove kulture.

Slikarske kolonije

Letnje slikarske kolonije predstavljale su jedan od prvih organizovanih umetničkih programa Galerije Kovačević, pokrenutih početkom 1980-ih godina.

Ove kolonije okupljale su umetnike iz različitih delova Srbije i inostranstva, koji su, inspirisani pejzažima Zlatibora, specifičnom atmosferom planine i autentičnom arhitekturom brvnara, stvarali radove koji danas čine značajan segment umetničke zbirke Galerije.

Uz stvaralački rad, kolonije su bile obogaćene večernjim sadržajima — poetskim čitanjima, muzičkim programima i neformalnim razgovorima pod zvezdanim nebom — čime su doprinosile formiranju umetničke zajednice utemeljene na dijalogu, razmeni i zajedničkom doživljaju prostora.

Projekcije i retrospektive filmova

Posebno mesto unutar festivala Zalet zauzima filmski program, koji poslednjih godina dobija na značaju, velikim delom i zahvaljujući angažmanu filmskog kritičara Bogdana Zlatića, jednog od ključnih saradnika festivala. Njegova stručnost i posvećenost doprineli su pažljivo koncipiranoj selekciji, koja je publici približila stvaralaštvo naših najvažnijih filmskih autora – od Jovana Živanovića, Jovana Jovanovića, Tanje Fero, Milutina Petrovića, Ljubomira Šimunića, do Petra Jakonjića – afirmišući film kao ravnopravan i promišljen segment u okviru multidisciplinarnog identiteta festivala.

Galerija Kovačević tokom cele godine neguje raznovrstan filmski program koji objedinjuje retrospektive domaćih stvaralaca i savremene međunarodne produkcije. U okviru festivala Zalet prikazani su i značajni dokumentarni filmovi koji se bave savremenim društvenim temama, među kojima se izdvajaju Nowhere to Call Home američke autorke Jocelyn Ford i If a Sheepskin Could Talk kineske rediteljke Jarin. Ove projekcije bile su praćene razgovorima sa publikom, čime je dodatno osnažen dijalog između umetnosti, društva i zajednice.






Izložbe

U prostoru Galerije Kovačević smeštene su stalne postavke iz bogatog slikarskog opusa osnivača Božidara Kovačevića, kao i njegovih naslednica, slikarki Slavenke Kovačević Tomić i Aleksandre Kovačević. Pored stalne zbirke, galerija kontinuirano promoviše raznovrsne likovne prakse kroz gostujuće izložbe. Zastupljeni su svi savremeni vizuelni mediji — od crteža, ulja na platnu i akrilnih radova, do digitalne i analogne fotografije, skulptura u različitim materijalima, instalacija, video umetnosti i performansa. Izlagali su i umetnici poput Milića od Mačve, Milutina Koraća, Grujice Lazarevića, Dragića Petrovića Medoša, Zorana Kokija Aleksića kao i savremeni autori iz Berlina, Kine i SAD.




Muzički program

Muzički program Galerije Kovačević obuhvata raznolike umetničke izraze i žanrovske pristupe – od džeza i etno muzike, do akustičnih i elektronskih izvođenja – čineći značajan segment ukupne kulturne delatnosti ove institucije.

U specifičnom ambijentu zlatiborskih brvnara nastupali su izvođači poput grupe Old Friends iz Užica (Željko Dimitrijević, Miodrag Dikić, Velibor Gerzić, Lana Tucović i Dragan Cicvarić), kao i pesnici i kantautori Marko Milošević i Milorad Damjanović, čiji su nastupi povezivali muzičku i poetsku praksu.

Važnu ulogu u oblikovanju muzičkog programa od samog početka ima Jelena Jovović – dugogodišnja saradnica i prijatelj festivala – koja svojim kuratorskim doprinosom kontinuirano dovodi istaknute umetnike srpske i evropske džez scene. Zahvaljujući njenom angažmanu, publika je imala priliku da sluša umetnike kao što su Dragan Ćalina, Nenad Gajin, Maja Klisinski, Ana Lavernjak, Bobana Đorđević, Aleksandar Tomić, Sofija Ćirović i mnogi drugi.




Poetske večeri

Poetske večeri zauzimaju značajno mesto u programskom identitetu Galerije Kovačević. Realizuju se u okviru umetničkih kolonija ili kao samostalni događaji, okupljajući pesnike, glumce, muzičare i ljubitelje književnosti. Ovi susreti često prevazilaze okvire tradicionalnog književnog formata, pretvarajući se u intimne performativne prostore dijaloga između umetnika i publike. U ambijentu prirode, pod svetlošću lampiona i zvezdanog neba, poetske večeri postaju prostor kolektivnog doživljaja umetnosti, razmene misli i otvaranja ličnih i estetskih perspektiva.






Trenuci sa prethodnih festivala

Translate